Informace IDS Hledání Přihlášení Mapa stránek

Jak exportovat grafický výstup programu spuštěného na vzdáleném počítači na váš terminál

Unixové systémy obecně umožňují vzdáleně spouštět software způsobem, že přes relaci telnet (ssh, rsh apod.) spustíte aplikaci na vzdáleném počítači, že grafický výstup programu jde na váš terminál, který může být kdekoli na Internetu.

Co je k tomu potřeba?

Nastavení proměnné DISPLAY se provede následujícím způsobem:

Na svém unixovém (netýká se tedy uživatelů Win) terminálu pak musíte dovolit přijímání dat od vzdáleného počítače, což se provede následujícím příkazem:

	xhost < adresa vzdáleného počítače >

nebo příkazem

	xhost +

Druhý způsob se liší od prvního jen tím, že dovolíte komukoli na síti, aby vám mohl exportovat grafický výstup aplikací, na rozdíl od prvního způsobu, který se omezuje pouze na ten určitý vzdálený počítač.

Pokud nastanou problémy, doporučujeme nejdříve vyzkoušet výše popsané s co nejmenší grafickou aplikací, typicky xclock. Aplikace xclock by měla být ve všech X-ových grafických prostředích.

Vzdálené spouštění na obrazovky Windows stanicí

Je možné buď nainstalovat X server pro Win, ktery sám umí SSH spojení, nebo lze využít spolupráce X serveru bez SSH a bežného SSH klienta pro Win.

My jsme vyzkoušeli druhou možnost: server byl X-Reflection (http://www.wrq.com; poskytují i 60-denní free demo) a SSH klient byl Putty. Na Win stanici pak stačí spustit X-Reflection, nikam se nepřipojovat a pouze si ho ikonizovat. Pote se SSH klientem připojíte na daný unixový stroj a nastavíte si přišlušné proměnné.

Grafická laboratoř