Informace IDS Hledání Přihlášení Mapa stránek

Rozšíření bezdrátové infrastruktury

V rámci rozvoje bezdrátové sítě bylo nově instalováno dalších pět AP (Access Points -přístupové body) na Výpočetním centru a rektorátě ČVUT. Celkově byl navýšen stávající počet na deset AP. Všechna AP jsou nyní zapojena do Cisco WLC (Wireless LAN Controller), který umožňuje jejich centralizovanou správu, což velice příjemné a u větších sítí nutné. Mimo jednodušší správy poskytuje WLC i technologii LWAPP (Lightweight Access Point Protocol), která umožňuje roaming klienta mezi jednotlivými ap jednoho WLC, bez ztráty připojení. Roaming pomocí LWAPP tunelů je možný i mezi ostatními WLC a tím i mezi dalšími organizacemi. Touto technologií byla vytvořena potřebná infrastruktura pro nasazení mobilních telefonů. Testování mimo klasických mobilních telefonů bylo prováděno i pomocí telefonu Cisco 7921.

Nová infrastruktura založená na Cisco Aironet 1252AG(tzv. ježci:) také umožňuje připojování klientů normou 802.11n, zatím Draft 2.0. Její další masivnější rozšíření vázne na dostupnosti nového kvalitního hardware na straně klienta. Počítáme s jejím větším nasazením až po úplném schválení normy 802.11n.

Cisco Unified Wireless IP Phone 7921G Cisco Aironet 1250 Series Access Point

Obrázek 1 a 2: Cisco Unified Wireless IP Phone 7921G,
Cisco Aironet 1250 Series Access Point

Samo centralizované řešení WLC už poskytuje zajímavý monitoring, ale dosti nepřehledný a ne tak cílený na naše potřeby. Rozhodli jsme se ho doplnit o kvalitnější Cisco WCS (Wireless Control System) a dobře dále rozvíjitelný Nagios. Tím to doplněním, doufáme budeme poskytovat velmi robustní, rozuměj spolehlivou službu:) WCS je dále použitelné i pro samotnou konfiguraci a to ne jen našeho WLC, ale i všech ostatních WLC na celém ČVUT. Tuto službu tedy dále poskytujeme ostatním spřáteleným administrátorům:)

Cisco 4400 Series Wireless LAN Controllers

Obrázek 3: Cisco 4400 Series Wireless LAN Controllers

Od nových technologií si také slibujeme větší bezpečnost. Na většině WLC již je provozována poslední verze 5.2., odstraňující některé vážné chyby a bezpečnostní rizika. Dále již nebude podporováno lehce napadnutelné šifrování WEP. Logo Cesnet

Řešení bylo umožněno díky spolufinancování sdružením CESNET v rámci fondu rozvoje. Díky:)

Bezdrátové sítě